Числівники, які відповідають на питання котрий? Вірш «Паротяг» (Юліан Тувім)
формувати і розвивати ключові і предметні компетентності, здатність спілкуватися українською мовою; сприяти індивідуальному самовияву учнів та взаємодії між ними через розвиток комунікативних/ читацьких умінь; розвивати уяву та творче мислення, здатність спостерігати за мовними явищами; виховувати культуру мовлення.
Українська мова 3 клас
Тема. Числівники, які відповідають на питання котрий ?
Вірш «Паротяг» (Юліан Тувім)
Мета: формувати і розвивати ключові і предметні компетентності, здатність спілкуватися українською мовою; сприяти індивідуальному самовияву учнів та взаємодії між ними через розвиток комунікативних/ читацьких умінь; розвивати уяву та творче мислення, здатність спостерігати за мовними явищами; виховувати культуру мовлення.
Очікувані результати:
- Розрізняють числівники в тексті.
- Розпізнають серед них ті, які відповідають на питання скільки?котрий?
- Утворюють, читають і записують числівники.
- Висловлюють власні думки з приводу почутого, аргументують їх, спираючись на власний досвід.
- Досліджують елементи тексту, виразно читають його.
- Порівнюють текст і малюнок.
- Описують власні почуття.
- Співпрацюють в парах, групах.
Тип уроку: урок формування компетентностей.
Обладнання : підручник «Українська мова та читання» 3 клас, частина 2( автори Інна Большакова і Марина Пристінська), чарівна торбинка, малюнок потяга, цеглинки LEGO, таблички для «Станцій», картки для роботи в групі, фото Юліана Тувіма, картки для самооцінки.
Стіна слів : паротяг, перон, крутовусі грубаси, гармата
Хід уроку
І. Етап мотиваційної діяльності.
1. Організаційний момент
(учні хором читають девіз)
Дзвінок нас покликав за парти сідати
Уважними бути урок починати
У – уважні;
Р – розумні;
О – організовані;
К – кмітливі
2. Забезпечення емоційної готовності до уроку
– Діти, чи любите подорожувати? (Діти хором відповідають)
– Відгадавши загадку, ви дізнаєтесь, що у мене лежить у чарівній торбинці, і здогадаєтесь, яким транспортом ми сьогодні будемо подорожувати.
Металевий він і гарний,
Пасажирський чи товарний.
Все ховає у вагонах
І стає лиш на перонах ( Потяг)
3. Актуалізація суб’єктивного досвіду, вихід на тему.
– Хто їздив у потязі плесніть в долоньки.
– Кому ця поїздка сподобалась помахайте рукою.
– Сьогодні ми вирушаємо у подорож на уявному потязі. У ньому є 3 вагони. (парти стоять для роботи в групах із табличками «Перший вагон «Кмітливі», «Другий вагон «Старанні», «Третій вагон «Дружні»)
– Як ви гадаєте, слова «перший, «другий», «третій», до якої часини мови відносяться? (Відповіді дітей)
ІІ. Етап цілевизначення та планування
1. Оголошення теми уроку
- Сьогодні ми будемо досліджувати числівники, які відповідають на питання котрий? рухаючись потягом.
- Визначення цілей та очікуваних результатів
- Навчимось читати, утворювати і записувати числівники, які позначають порядок предметів при лічбі і прочитаємо вірш Юліана Тувіма «Паротяг».
ІІІ. Етап опрацювання нового матеріалу
1. Зупинка «Каліграфічна»
- З нового рядка запишіть слово потяг, зробіть звуко-буквений аналіз
– Хто написав, покажіть мені вподобайку!
2. Зупинка «Дослідники». Досліджуємо правило. (с. 35 у підручнику)
– Перший, другий, третій!
– Що ж це за числівники? Про них ви дізнаєтесь, прочитавши правило у підручнику на с. 35. (діти мовчки читають правило)
Правило: Числівники перший, другий, третій позначають порядок предметів при лічбі. Вони відповідають на питання котрий ?
Обговорення:
- Що позначають числівники перший, другий, третій? (Порядок предметів при лічбі)
- На яке питання вони відповідають? (котрий?)
- Молодці! Впорались!
- Поїхали далі.
3. Зупинка «Творча» (робота в групах)
Утвори пари числівників за зразком
(с. 35, завдання 1 у підручнику) ( Кожна група отримує свою картку)
Додаток 1
1 група Утворює пари з числівниками – два, три, чотири, п’ять.
2 група з числівниками – шість, сім, вісім, дев’ять,
3 група з числівниками –десять, одинадцять, дванадцять.
- Яка група виконає завдання, береться за руки!
- А зараз, кожна група по черзі ділиться своїм успіхом. ( зачитує свою роботу)
- Коли я дам команду «Потяг, зупинись» всі беруть цеглинки LEGO, та оцінюють свою роботу. (Самооцінювання)
Зелена – активно працював, все вдалося.
Жовта – працював старанно, але не всі думки були вдалими.
Червона – було важко, нічого не виходило.
- Дякую всім за старанність. Попрацювали, а тепер пора відпочити ми ж на зупинці «Розважальній»(діти встають наруханку)
- Фізкультхвилинка
Один, два – піднімається гора.
Три, чотири – це круті гірські схили.
П’ять, шість – це орли, дивний танець завели.
Сім, вісім – це смерічки, похилилися до річки.
Дев’ять, десять – це вода, з водоспаду витікає.
– Відпочили, час подорожувати далі!
5. Зупинка «Авторська»
Коротка довідка про Юліана Тувіма. ( Портрет Додаток 2)
– Юліан Тувім польський поет, перекладач і мовознавець. Ще в дитинстві вирішив присвятити себе польській літературі. Надзвичайно популярними були і залишаються поетичні твори Юліана Тувіма для дітей: «Локомотив» (1938), «Про пана Трулялинського» (1938), «Слон Трубальський» (1938) та ін. Кого зацікали ці твори, можете відшукати їх в Інтернеті, запитати у бібліотеці, або попросити батьків, щоб придбали.
6. Зупинка «Поетична» Робота з віршем «Паротяг»
Вправа «Передбачення»
Слухання уривку вірша «Паротяг»
– Чи справдились наші очікування?
- Які враження від почутого?
- Чи хотіли б ви проїхатись на такому паротязі?
Читання вірша самостійно напівголосно.
- Скільки вагонів було? (Сорок, не менше)
- Яким був паротяг? (Старим, пітнів, млів, сопів)
- Які слова для вас незрозумілі?
- Можливо хтось з дітей спробує пояснити значення цих слів?
Словникова робота.
Паротяг або паровоз – це локомотив, що використовує парову машину як двигун. У самому слові закладено принцип роботи. Як утворилося слово? (пара+тягнути)
Перон – платформа, збудована вздовж залізничної колії, біля якої зупиняється поїзд на залізничній станції
Крутовусі грубаси – у тлумачному словнику грубас – товстий, огрядний чоловік, пузань.
Гармата – артилерійська вогнепальна зброя ( пушка)
Формуємо навички свідомого читання. Порівнюємо вірш і малюнок.
- Знайдіть у вірші рядочки, які відповідають малюнку.
- Що є в вірші, чого немає на малюнку?
- Що не відповідає змісту вірша?
7. Зупинка «Письмова» підручник с. 36
- Записати пасажирів потяга і вантаж, який перевозить потяг. ( Два на вибір )
Наприклад: У першому вагоні їдуть корови. У другому вагоні їдуть коні.
8. Зупинка «Редагуємо» підручник с.36
– Знайдіть помилки у реченні. Відредаговане запишіть у зошит.
– Обміняйтесь зошитами та перевірте свого друга. Якщо помилки відсутні, то поставте олівцем помітку, у вигляді галочки, а якщо помітили, то виправте. (Взаємооцінювання).
ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап
Рефлексія. Зворотній зв’язок.
сьогодні я дізнався/лася…
мені було цікаво…
мені було важко опрацьовувати.
я виконував/ла завдання.
я зрозумів/ла, що…
Домашнє завдання.
С. 36, навчитись виразно читати вірш
Письмо для себе: придумати свій казковий потяг. Розмісти у ньому пасажирів та вантажі.Укажи в якому вагоні вони їдуть. Почни словами: «У першому вагоні їдуть…»
-Дякую всім за роботу! Ви у мене – найкращі!
Числівники другого десятка
Назвемо числа по порядку,
Від одного аж до десятка.
Вперед й назад — усі відразу
І не збиваємось ні разу!
А з десяти до двадцяти
Як наголос поставиш ти?
Казати треба — одина́дцять!
Скажу так само — чотирна́дцять!
Вимова в числах цих одна —
Скрізь на́голос над складом на́!
4149 6293 5206 2541
Красоткіна Надія Григорівна
Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.
Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.