Якого кольору яйця птахів

Урок”Різноманітність птахів, їх роль в природі та значення у житті людини. “

Після цього уроку учні зможуть: -наводити приклади птахів своєї місцевості; – розпізнати тварин на зображеннях і вприроді; -дізнатись про найбільш характерні особливості представників певних Надрядів (Рядів) птахів; -продовжувати вдосконалювати навички: працювати в групах, вести фенологічні спостереження; -формувати вміння сприймати інформацію та вибирати основне, конспектуючи в таблицю; -досліджувати пристосування птахів до різних умов довкілля; -виховувати бережливе ставлення до птахів.

Тема . Різноманітність птахів, їх роль в природі та значення у житті людини.

Мета: сформувати знання про особливості розмноження та розвитку птахів; ознайомити учнів з різноманітністю птахів; схарактеризувати окремі види птахів; розкрити особливості будови птахів у зв’язку зі способом життя; розвивати пізнавальний інтерес, логічне мислення учнів, уміння працювати у групах; формувати навички самоаналізу, уміння робити висновки; виховувати етично-ціннісне ставлення до природи, працелюбність, культуру спілкування.

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

-наводити приклади птахів своєї місцевості;

– розпізнати тварин на зображеннях і вприроді;

-дізнатись про найбільш характерні особливості представників певних Надрядів (Рядів) птахів;

-продовжувати вдосконалювати навички: працювати в групах, вести фенологічні спостереження;

-формувати вміння сприймати інформацію та вибирати основне, конспектуючи в таблицю;

-досліджувати пристосування птахів до різних умов довкілля; -виховувати бережливе ставлення до птахів.

Обладнання та матеріали: малюнки, схеми, дидактичні картки ,зошит, підручник

Тип уроку: комбінований з елементами нестандартних форм.

Структура уроку

I. Організаційний етап

II. Оголошення теми, мети і завдань уроку

III. Мотивація навчальної діяльності школярів

1. «Так і живуть поруч птахи і люди, часто не зважають одне на одного, іноді сваряться, іноді радіють одне одному, як члени однієї великої родини. Хто з них

більше потрібен – людина птахам чи птахи людині?»

Форма «Мозкова атака»

– відповіді учнів. ( узагальнює і робить висновок сильніший учень, а доповнює вчитель).

2.Наші очікування ( учні пишуть на стікерах…) IV. Актуалізація опорних знань

1.Виконання тестових завдань.

Вибрати одну або декілька правильних відповідей.

1. Ознаки, спільні для птахів і плазунів:

А відділи тіла Г похідні покривів

Б покриви Д три повіки

2. Установіть причини поширення птахів у різних кліматичних зонах.

А великі розміри

Б теплокровність

В здатність у разі настання несприятливих умов упадати в сплячку Г пір’яний покрив

3. Укажіть залози шкіри птахів.

А отруйні В пахучі

Б куприкова Г потові

4. Укажіть частини будови пера, відсутні у пухових перах.

Б борідки першого порядку

В стрижень

Г борідки другого порядку

5. Укажіть функцію, яку виконують рульові пера.

А дають змогу створити прошарок повітря біля шкіри

Б створюють підйомну силу

В дають можливість змінювати напрям польоту

Г створюють обтічну форму

6. Укажіть функцію, що виконують покривні пера.

А дають змогу створити прошарок повітря біля шкіри

Б створюють обтічну форму

В створюють підйомну силу

Г дають можливість змінювати напрям польоту

Відповіді: 1 — А, Б, Д; 2 — Б, Г; 3 — Б; 4 — Г; 5 — В; 6 — Б.

2. Робота в парах. «Поміркуйте!».

— Чим відрізняється процес линяння у птахів і змій?

— Під час зміни оперення деякі птахи дуже худнуть. Які це птахи і чому вони худнуть?

— У людини після фізичного навантаження спостерігається задишка. Поясніть, чи буде задишка у птаха після тривалого перельоту.

— Будь-який зайвий вантаж заважав би під час польоту. Які зміни у зв’язку із цим відбувалися в травній і видільній системах птахів?

( узагальнює і доповнює вчитель)

V. Вивчення нового матеріалу

Вступне слово вчителя з елементами бесіди.

1. Особливості розмноження і розвитку птахів

Розмноження у птахів передбачає:

• установлення гніздової території,

Після прибуття самки на гніздову ділянку самець активізує свої звукові та зорові демонстрації, він співає все голосніше і періодично переслідує самку. Спочатку вона не здатна до запліднення, але через декілька діб її фізіологічний стан змінюється, і проходить спарювання. При цьому нерідко встановлюється більш-менш міцний зв’язок між партнерами — виникає пара.

Співочі птахи — у переважній більшості моногамні. Протягом усього сезону розмноження вони мають лише одного партнера, утворюючи з ним стабільну пару. У деяких видів кожне гніздування протягом одного сезону супроводжується зміною партнера. Гуси, лебеді та великі хижі птахи утворюють пару на все життя.

Для ряду видів, у тому числі й деяких співочих, характерна полігамія. Якщо самець спарюється з двома і більше самками, говорять про полігінію; якщо самка з двома і більше самцями — про поліандрію. Полігінія трапляються частіше (наприклад, у рисового трупіала); поліандрія відома у плямистого американського перевізника. Невпорядковані спарювання без утворення стійких пар між партнерами називають проміскуїтетом. Він характерний, наприклад, для тетер.

Після утворення пари самці піклуються про її збереження. Вони приносять матеріал для гнізда, іноді допомагають його будувати і, як правило, годують самку, що насиджує.

Запитання до учнів:

— Який матеріал можуть використовувати птахи для будівництва гнізда?

2. Різні групи птахів значно відрізняються між собою… .

Вчені їх об’єднали у надряди …, ряди… .

Кожна з попередньо об’єднаних домашніх груп учнів отримали завдання (опрацювати самостійно матеріал підручника, додаткову літературу, матеріал ЗМІ і підготувати змістовну розповідь про відповідних птахів) та підготували цікаві розповіді, малюнки, повідомлення. І мають сьогодні можливість донести інформацію своїм однокласникам.

VI. Оперування своїми знаннями в нестандартних умовах Презентація робіт домашніх груп:

§ 20. Птахи: розмноження та розвиток. Сезонні явища в житті птахів

Птахам притаманне внутрішнє запліднення. Після запліднення яйцеклітина вкривається захисними яйцевими оболонками – так формується яйце.

Яка будова яйця птахів? Розглянемо будову пташиного яйця, виконавши невеличке дослідження (мал. 117).

  • 1. Візьміть у руку куряче яйце. Визначте його форму та колір. Знайдіть гострий і тупий кінці яйця.
  • 2. Розбийте обережно сире куряче яйце й вміст вилийте в одну чашку Петрі, а шкаралупу покладіть в іншу. Дослідіть рідкий білок, що розтікся по чашці Петрі. За допомогою лупи знайдіть білкові канатики, які тримають жовток.
  • 3. Дослідіть жовток, роздивіться на його поверхні зародковий диск.
  • 4. Візьміть шкаралупу, спробуйте пінцетом відтягнути підшкаралупову оболонку. Біля тупого кінця яйця відшукайте повітряну камеру.
  • 5. Обберіть шкаралупу на круто звареному яйці. Розріжте скальпелем його вздовж, дослідіть розташування жовткової та білкової оболонок.

Мал. 117. Будова яйця птахів: 1 – жовток; 2 – зародковий диск; 3 – білкова оболонка; 4 – білкові канатики; 5 – повітряна камера; 6 – підшкаралупові оболонки; 7 – шкаралупа

Отже, ви з’ясували, що яйцеклітина птахів вкрита тоненькою оболонкою, має великий запас поживних речовин (жовток) і води, потрібних для розвитку зародка. Сам зародок у вигляді диска розташований на поверхні жовтка. Яйцеклітина оточена кількома яйцевими оболонками, що виконують захисні функції. Безпосередньо її оточує білкова оболонка. Крім захисної функції, білкова оболонка постачає воду для зародка. У ній є особливі білкові утвори – канатики, що підтримують яйцеклітину в певному сталому положенні – зародковим диском догори. Таким чином, хоч як яйце перевертати, зародковий диск завжди буде ближче до джерела тепла, яке виділяють птахи, що насиджують яйця.

Білкова оболонка оточена двома підшкаралуповими оболонками у вигляді тоненьких плівочок. Ці оболонки захищають зародок від хвороботворних мікроорганізмів. На тупому полюсі підшкаралупові оболонки розходяться та утворюють повітряну камеру із запасом повітря для зародка.

Шкаралупа захищає яйце від механічних пошкоджень. Пори в ній забезпечують процеси газообміну зародка, що розвивається. Зовні шкаралупи розташована ще одна тоненька оболонка, яка перешкоджає проникненню хвороботворних мікроорганізмів. У птахів, що відкладають яйця у відкритих гніздах або на ґрунті, забарвлення яєць часто збігається з тлом навколишнього середовища, що робить їх малопомітними.

Як розмножуються птахи? Період розмноження птахів припадає на той час, коли настають сприятливі погодні умови і є достатня кількість їжі. Перед відкладанням яєць більшість птахів влаштовує гнізда.

Лише деякі види птахів не влаштовують гнізд. Кайри, наприклад, утворюють величезні скупчення – так звані пташині базари, де самки відкладають одне яйце на виступи скель. Зозуля підкидає по одному яйцю в гнізда птахів інших видів. Вилупившись із яйця, пташеня зозулі викидає з гнізда інші яйця (мал. 118). Таким чином, «прийомні батьки» вигодовують лише пташеня зозулі.

Для нормального розвитку зародка яйця потрібно обігрівати. В одних видів птахів (голуби, дятли та багато інших) яйця насиджує почергово кожен з батьків, у інших – тільки один з них.

У птахів, як і в рептилій, розвиток прямий. За ступенем розвитку пташенят, що вилупилися з яєць, птахів поділяють на виводкові та нагніздні. Пташенята виводкових птахів вилуплюються повністю вкриті пухом і з відкритими очима (мал. 119, 1). Невдовзі після вилуплення вони можуть залишати гніздо й самостійно живитися в супроводі батьків. До виводкових птахів належать переважно види, що гніздуються на землі або біля води (лебеді, журавлі, гуси, качки, мартини, кури).

Мал. 118. Пташеня зозулі викидає з гнізда яйце «прийомних» батьків

Пташенята нагніздних птахів (горобці, ластівки, голуби та ін.) народжуються безпорадними, позбавленими пуху або слабко опушеними, сліпими та глухими (мал. 119, 2). Вони не здатні триматися на ногах, температура їхнього тіла непостійна. Такі пташенята тривалий час залишаються в гнізді й потребують постійної уваги батьків, які їх годують та обігрівають.

Які сезонні явища спостерігають у житті птахів? У річному циклі птахів можна виділити такі періоди: підготовка до розмноження, виведення пташенят, линяння, підготовка до зимівлі та зимівля. Під час підготовки до зимівлі птахи інтенсивно живляться, накопичуючи запаси жиру, потрібного для міграцій і зимівлі. Зимують птахи по-різному. Горобці, сороки, сірі куріпки, тетеруки, глухарі залишаються на одному й тому самому місці. Такі види птахів називають осілими (мал. 120).

Мал. 119. 1. Виводкові пташенята лебедя-шипуна. 2. Нагніздні пташенята горобця

Мал. 120. Осілі птахи: 1 – горобець хатній; 2 – сорока; 3 – глухар (доповніть перелік)

Мал. 121. Перелітні птахи: 1 – ластівка сільська; 2 – соловей; 3 – журавель сірий (доповніть перелік)

Перелітні птахи (ластівки, солов’ї, гуси, журавлі тощо) здійснюють щорічні тривалі перельоти – міграції: вони відлітають з місць гніздування на зимівлю, а навесні повертаються (мал. 121). Місцями гніздування вважають ті території, де птахи розмножуються, а місцями зимівлі – ті, де завершується їхня осіння міграція. Птахи, що гніздяться в Україні, зимують здебільшого на території країн Середземномор’я, Близького Сходу чи Африки. Першими зазвичай відлітають птахи, що прилетіли навесні пізніше за інших, і навпаки – останніми ті, які прилетіли першими.

Кочові птахи (сойки, дятли, синиці та ін.) (мал. 122) можуть переміщуватись у пошуках їжі, не віддаляючись на значні відстані від місць гніздівлі. За умов теплої зими деякі види перелітних птахів можуть не відлітати на південь і залишатися зимувати в Україні (наприклад, шпаки, дрозди, крижні).

Мал. 122. Кочові птахи: 1 – сойка; 2 – дятел; 3 – синиця велика

Період зимівлі – критичний період у житті птахів. Зникають комахи, осипається насіння та плоди, коротшає світловий день, може випадати рясний сніг, замерзнути водойма тощо. Тому багато лісових мешканців (повзики, дятли, сойки та ін.) на зиму перебираються до міст, де легше здобути їжу. Ви можете допомогти птахам пережити зимовий період, підгодовуючи їх. Переживати сильні морози птахи можуть лише за достатньої кількості корму.

Біологічний словничок: виводкові та нагніздні птахи, осілі, кочові, перелітні птахи, міграції.

ПЕРЕВІРТЕ ЗДОБУТІ ЗНАННЯ

1. Яка будова яйця? 2. Які птахи належать до виводкових, а які – до нагніздних? Наведіть приклади. 3. Як птахи готуються до зимівлі та зимують? 4. Які птахи належать до осілих, кочових і перелітних? Наведіть приклади.

Обговоріть у групах

Які, на вашу думку, причини міграцій птахів?

Для допитливих і кмітливих

У виводкових птахів турботу про нащадків бере на себе здебільшого один з батьків, а в нагніздних – обидва. Поміркуйте чому.

Related Post

На якому пляжі краще відпочивати на ЗанзібаріНа якому пляжі краще відпочивати на Занзібарі

Зміст:1 Все, що ви хотіли знати про Занзібар: відповідь на 10 найважливіших запитань1.1 1. Де це і як туди дістатися?1.2 2. Чи Не небезпечно це?1.3 3. Які варіанти розміщення пропонують

Шкідники виноградної лозиШкідники виноградної лози

Зміст:1 Хвороби винограду, їх лікування1.1 Хвороби та шкідники винограду, способи їх лікування2 Чим обробляти виноград навесні від шкідників і хвороб: засоби та препарати2.0.1 Для чого потрібно обробляти і обприскувати виноград